ZW BIP
Aktualności
Czwartek, 22 lutego 2018 r.
Change version
14.02.2017
Podoficer Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie st. chor. sztab. Jacek Schmidt od 28 lat jest Honorowym Dawcą Krwi. Do dnia dzisiejszego oddał honorowo około 145 litrów krwi i jej składników, co stanowi największą ilość w siłach zbrojnych RP.

St. chor. sztab. Jacek Schmidt jest inicjatorem i organizatorem wielu akcji oddawania krwi przez żołnierzy. Tylko w latach 2014-2015 zorganizował 7 akcji, w których ponad 460 dawców oddało 215 100 ml krwi.
Służbę wojskową rozpoczął we wrześniu 1986 roku w Szkole Chorążych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Pełniąc obowiązki na odpowiedzialnych stanowiskach służbowych dał się poznać jako żołnierz wysoce zdyscyplinowany, osiągający bardzo dobre wyniki w szkoleniu i dyscyplinie. Od początku swojej służby st. chor. sztab. Jacek Schmidt osiąga bardzo dobre wyniki ze szkolenia fizycznego, a jego największą pasją są biegi długodystansowe, czego efektem jest udział w 57 maratonach i 9 ultramaratonach (najdłuższy na dystansie 161 kilometrów) organizowanych zarówno przez instytucje wojskowe, jak i cywilne.
Uczestniczył w dwóch misjach poza granicami kraju: w XVIII zmianie PKW KFOR w Kosowie, XII zmianie PKW w Afganistanie. W 2014 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych na Misjach poza Granicami Kraju z uwagi na kontuzję, jakiej doznał na misji (trwały uszczerbek na zdrowiu). Od 25 lat związany jest z działalnością w Polskim Czerwonym Krzyżu, gdzie pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. Przewodniczącego Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK w Szczecinie oraz Przewodniczącego Zachodniopomorskiej Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Od roku 2001 jest Prezesem Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie.

Gratulujemy pasji i poświęcenia!

Tekst: rzecznik komendanta OŻW w Szczecinie, zdjęcia: prywatna kolekcja st. chor. sztab. Jacek Schmidt/nt

sharp lynx
EGF
NATO MNMPBAT
MPCOE
NSPCOE
ŻW na facebooku
Klub Żandarmerii Wojskowej
Żandarmski Klub Motocyklowy