ZW BIP
Aktualności
Sobota, 20 stycznia 2018 r.
Change version
17.02.2017

W imieniu wszystkich żołnierzy Żandarmerii Wojskowej pragnę wyrazić ubolewanie z powodu niesprawiedliwych i krzywdzących stwierdzeń zawartych w artykule pani Edyty Żemły „Żandarmi Macierewicza z dodatkami, jak komandosi GROM”, która pisze o żołnierzach Żandarmerii Wojskowej „docenieni, ale nie wiadomo za co”.

Wbrew temu co twierdzi p. Żemła, Żandarmeria Wojskowa jako wyspecjalizowana formacja Sił Zbrojnych RP bierze czynny udział w przeciwdziałaniu terroryzmowi, realizując szereg zadań ustawowych.

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest specjalistyczną jednostką, której główne zadania to działalność antyterrorystyczna oraz ochrona specjalna. Jednostka ta wykonuje zadania, których celem jest zwalczanie terroryzmu i jest w tym zakresie nieustannie szkolona. Żołnierze Wydziału Działań Specjalnych OSŻW w Warszawie po ukończeniu 4-miesięcznego kursu podstawowego muszą przejść trwający 8 miesięcy kurs kontrterrorystyczny, a nastepnie egzamin weryfikujący ich umiejętności w zakresie m.in. zadań rozpoznawczych i dywersyjnych, operacji ratowniczych związanych z odbijaniem zakładników z rąk terrorystów lub innych ugrupowań zbrojnych oraz eliminacji zagrożenia - terrorystów. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie był wykorzystany do działań antyterrorystycznych m.in. podczas Szczytu NATO w Warszawie czy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej od czasu jej powstania nieprzerwanie pełnią służbę w misjach i operacjach poza granicami państwa. Żandarmi służyli w Iraku, Demokratycznej Republice Konga, Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Libanie, Gruzji. Od 2006 roku są obecni w Bośni i Hercegowinie, a od 2007 roku w Afganistanie, każdego dnia narażając swoje życie. W Afganistanie ich zadaniem było przywracanie bezpieczeństwa w kraju, szkolenie i wspieranie afgańskiej policji, to na nich spoczywała odpowiedzialność za bezpieczeństwo żołnierzy realizujących zadania w trudnych warunkach misji. W 2010 i 2011 roku podczas służby w Afganistanie najwyższą ofiarę poniosło 2 żandarmów. W szeregach Żandarmerii jest wielu weteranów wojennych i żołnierzy poszkodowanych w misjach.

Słowa w tekście p. Żemły wymierzone w żołnierzy Żandarmerii Wojskowej („dostali, ale nie wiadomo za co”, „dostają ci, którzy są bliżej ucha ministra, a nie ci, którzy naprawdę narażają życie”, czy słowa o tworzeniu „gwardii wiernych pretorian”) są niesprawiedliwe, krzywdzące i godzą w dobre imię żołnierza Żandarmerii Wojskowej. Tekst p. Żemły nie jest poparty wiedzą na temat Żandarmerii Wojskowej i specyfiki jej zadań.


Komendant główny Żandarmerii Wojskowej
gen. bryg. Tomasz Połuch
sharp lynx
EGF
NATO MNMPBAT
MPCOE
NSPCOE
ŻW na facebooku
Klub Żandarmerii Wojskowej
Żandarmski Klub Motocyklowy