ZW BIP
Aktualności
Sobota, 20 stycznia 2018 r.
Change version
25.04.2017
W związku z przyjazdem do naszego kraju wojsk natowskich Oddział Żandarmerii Wojskowej w Elblągu przeprowadził cykl szkoleń, w których uczestniczyli zarówno żołnierze z armii sojuszniczych, jak i przedstawiciele krajowych służb mundurowych.

Przygotowania do zapewnienia pobytu żołnierzy państw sojuszniczych rozpoczęto jeszcze na długo przed ich przyjazdem.
Już 22 marca w Bemowie Piskim Wydział Żandarmerii Wojskowej był organizatorem pierwszej konferencji pt.: „Dochodzeniowo-śledcze oraz prewencyjne zabezpieczenie pobytu wojsk armii obcych na terytorium RP”. Uczestnikami tego wydarzenia byli komendanci placówek ŻW, przedstawiciele prokuratury okręgowej, prokuratorzy rejonowi oraz komendanci powiatowi Policji z obszaru działania wydziału.
Natomiast 14 kwietnia Wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim zakończył cały cykl szkoleń profilaktycznych tym razem dla Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w skład której wchodzą żołnierze armii USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Szkolenia prowadzone były sukcesywnie od 2 kwietnia i objęły wszystkich żołnierzy armii sojuszniczych stacjonujących w Bemowie Piskim.
 
Miały one na celu zapoznanie żołnierzy z zadaniami i właściwością służbową Żandarmerii Wojskowej. Przybliżone zostały także uregulowania prawne obowiązujące w ruchu drogowym, omówiono również odpowiedzialność karną w przypadkach popełniania przestępstw i wykroczeń, w tym związanych ze spożywaniem alkoholu i zażywaniem, czy też posiadaniem środków odurzających. Żołnierze Wydziału ŻW w Bemowie Piskim uczyli zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i procedur informowania ŻW w przypadku zaistnienia zdarzenia z udziałem żołnierzy armii obcych.
Ponadto, w związku z tworzeniem w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północ–Wschód, 20 kwietnia w Elbląskim Parku Technologicznym żołnierze elbląskiego oddziału ŻW zorganizowali konferencję, do udziału w której zostali zaproszeni przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz prokuratury. Omówione zostały regulacje prawne zawierające przepisy normujące odpowiedzialność karną żołnierzy z obcych armii oraz sposoby postępowania służb w przypadkach zdarzeń z ich udziałem.
- W przyszłości planowane są kolejne zajęcia profilaktyczne, które jak do tej pory cieszą się dużym zainteresowaniem naszych sojuszników i przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb i współpracujących z nami instytucji – powiedziała st. chor. Lidia Osik, rzecznik prasowy komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu.

Tekst: st. chor. Lidia Osik, fot.: st. chor. Lidia Osik, mł. chor. Krzysztof Górczyński, st. sierż. Sylwester Kochanowski/sg

 

 

 

sharp lynx
EGF
NATO MNMPBAT
MPCOE
NSPCOE
ŻW na facebooku
Klub Żandarmerii Wojskowej
Żandarmski Klub Motocyklowy