ZW BIP
Aktualności
Czwartek, 22 lutego 2018 r.
Change version
22.04.2017
Punktualnie o 10:15 wystartowali, by oddać cześć poległym żołnierzom Żandarmerii Wojskowej. Przed biegiem uczcili minutą ciszy sierż. Marcina Pastusiaka i kpr. Grzegorza Bukowskiego oraz zapalili znicz przed obeliskiem "Bukosia" i "Pasty".

22 kwietnia w Mińsku Mazowieckim odbył się V Bieg Pamięci Poległych Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej im. sierż. Marcina Pastusiaka i kpr. Grzegorza Bukowskiego. W piątej edycji 10-kilometrowego biegu wystartowało ponad 200 zawodników. Pobiegli, by uczcić pamięć dwóch żołnierzy mińskiej jednostki ŻW, którzy zginęli podczas realizacji zadań służbowych w PKW w Afganistanie. Wśród biegaczy byli zarówno przedstawiciele środowiska mundurowego, jak i cywile.

Uroczystego otwarcia biegu dokonali: szef Sztabu Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej płk Piotr Płonka oraz komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckiego płk Tomasz Szoplik, który również wziął udział w biegu.

 
Szanowni Państwo, w imieniu Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, który objął patronatem honorowym V Bieg Pamięci Poległych Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie: organizatorom i współorganizatorom, mundurowym i cywilnym zawodnikom oraz kibicom. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Rodzin sierż. Marcina Pastusiaka i kpr. Grzegorza Bukowskiego, które rokrocznie uczestniczą w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękuję wszystkim i jednocześnie zapraszam za rok na VI edycję Biegu Pamięci – powiedział płk Szoplik.
Śp. sierż. Marcin Pastusiak na misji w Afganistanie był młodszym operatorem w Operacyjnym Zespole Doradczo-Łącznikowym ds. Policji. Zginął 22 stycznia 2011 roku w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego pod kołami transportera. Był kawalerem, miał 26 lat.

Śp. kpr. Grzegorz Bukowski na afgańskiej misji był kierowcą w Operacyjnym Zespole Doradczo-Szkoleniowym ds. Policji. Zginął w wyniku ostrzału bazy 15 czerwca 2010 roku. Był kawalerem, miał 29 lat.
Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi wynikami biegu zapraszamy na stronę internetową Klubu Sportowego KS Zielono-Czarni Mińsk Mazowiecki, który był współorganizatorem biegu (http://www.zielonoczarni.pl/).Tekst: sierż. Daniel Jabłoński, fot.: szer. Grzegorz Gryz/sg


sharp lynx
EGF
NATO MNMPBAT
MPCOE
NSPCOE
ŻW na facebooku
Klub Żandarmerii Wojskowej
Żandarmski Klub Motocyklowy