ZW BIP
Aktualności
Sobota, 20 stycznia 2018 r.
Change version
06.07.2017
Żandarmeria Wojskowa uczestniczyła w polsko-amerykańskim pikniku wojskowym pt. "Razem Bezpieczni", który odbył się z okazji wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Impreza plenerowa, która odbyła się 6 lipca na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Atrakcjami pikniku były między innymi statyczne ekspozycje sprzętu wojskowego, dynamiczne prezentacje wyszkolenia żołnierzy, występy grup rekonstrukcyjnych oraz możliwość rozmowy z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Uroczystego otwarcia przedsięwzięcia dokonał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – To szczególny dla Polski i całej Europy dzień, dzień piękny, dzień wspaniały, dzień, w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich 200 lat – powiedział szef resortu obrony.
 
Mocnym elementem imprezy plenerowej było stoisko przygotowane przez Żandarmerię Wojskową. Uczestnicy pikniku tłumnie odwiedzali żandarmską ekspozycję, na której żołnierze prezentowali specjalistyczne pojazdy służbowe i sprzęt wykorzystywany podczas codziennej realizacji zadań ustawowych. Żandarmskie wyposażenie oraz zadania realizowane przez żandarmów, zwłaszcza te związane z obecnością na terytorium Polski wojsk NATO, cieszyły się również zainteresowaniem przedstawicieli mediów.

Żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zademonstrowali swój najnowszy wóz bojowy – SILO, czyli Samochód Interwencyjny Lekko Opancerzony, Mobilne Centrum Monitoringu i Mobilny Punkt Kontroli Bezpieczeństwa, samochód interwencyjny ISUZU oraz quad Polaris.
Na stoisku Żandarmerii Wojskowej zaprezentowano również sprzęt służbowy i pojazdy stołecznej jednostki Żandarmerii Wojskowej. Żołnierze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej wystawili motocykle interwencyjne Kawasaki Vulcan V 900 oraz sprzęt indywidualnego wyposażenia służby patrolowej.

Ponadto mazowieccy żandarmi umożliwili uczestnikom pikniku skorzystanie z symulatorów jazdy 3D i dachowania, które są wykorzystywane w działaniach profilaktycznych z zakresu ruchu drogowego.
Ciekawym elementem żandarmskiej ekspozycji był ambulans kryminalistyczny z Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim Pojazd jest niezastąpionym narzędziem pracy żandarmskich techników kryminalistyki.

Żandarmeria Wojskowa była również zaangażowana w zabezpieczenie prewencyjne i ochronne polsko-amerykańskiego pikniku. Za prewencyjne zabezpieczenie imprezy odpowiedzialni byli żołnierze z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej i Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, a czynności ochronne realizował Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.


Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska


sharp lynx
EGF
NATO MNMPBAT
MPCOE
NSPCOE
ŻW na facebooku
Klub Żandarmerii Wojskowej
Żandarmski Klub Motocyklowy